background

Hidrojen Peroksit
(% 50) H2O2

Hidrojen Peroksit
(% 50) H2O2

Tanım

Renksiz kokusuz berrak sıvı.

Ambalaj birimi

65 kg’lık fıçılarda.

CAS NO

7722-84-1

Spesifikasyonlar

:

 

Asidite          

: < % 0,040 (H2SO4)

 

 

Konsantrasyon (H2O2)     

: > % 50 (m/m)

 

 

Stabilite        

: > % 97 (m/m)

 

 

Kaynama noktası

: 114 oC

 

 

Donma noktası

: - 52 oC

 

 

Aktif O2 miktarı

: % 23,5

 

 

Bağıl yoğunluk, 20 oC / 4 oC

: 1,19

 

 

Toplam buhar basıncı, 30 oC

: 18 torr

 

 

H2O2 kısmi buhar basıncı, 30 oC

: 0,6 torr

 

Kullanım alanları: Tekstil sektöründe kumaş ve ham bezin ağartılmasında; kağıt ve kağıt hamuru sektöründe kağıt hamurunun ve atık kağıdın beyazlatılmasında; kimya sektöründe oksidasyon ve hidroksilasyon reaksiyonlarında, perasetik asit, sodyum perborat, kalsiyum peroksit gibi inorganik peroksitlerin üretiminde; çevre kimyasalları sektöründe atık su arıtmada suda çözünmüş oksijen saplamada ve suyun zehirleyici etkisinin giderilmesinde; gıda sektöründe süt ve meyve suyu gibi içeceklerin kutularının sterilizasyonunda ve koruyucu olarak sütün içinde; ilaç sektöründe lokal mikrop öldürücü (antiseptik) olarak ve kontakt lens temizleyicisinde; kozmetik sektöründe saç rengi açmada ve saç boyasında; maden sektöründe çeşitli madenlerin zehirleyici etkilerinin giderilmesinde; metalurji sektöründe metalik yüzey oluşturmada; havuz kimyasalları sektöründe havuz sularının dezenfeksiyonunda kullanılır.

Gıdalarla temas etmemesi için hidrojen peroksit ile dezenfekte edilen ambalaj malzemeleri daha sonra mutlaka yüksek ısıya tabi tutulmalıdır

Stoklama ve kullanım şekli:

Hidrojen peroksit, serin bir alanda direkt güneş ışığından, ısıdan ve yanıcı malzemelerden uzak tutularak depolanmalıdır. Dekompozisyona yol açacak katalitik kirlenmeyi önlemek amacıyla ambalajı daima kapalı tutulmalıdır. Ürün temel olarak yanıcı olmasa bile dekompozisyonu sonucu açığa çıkan oksijen yanmayı şiddetlendireceğinden kullanım sırasında yanabilen organik maddelerle temasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Dökülme ve saçılmalara karşı ürünün yayıldığı sahada suyla yıkanacağı miktarda su bulundurulmalıdır. Oluşan H2O2 buharlarının yayılmasını azaltmak için ortam havalandırılmalıdır. Ürün cilt, burun, boğaz ve ciğerler için tahriş edici olduğundan koruyucu kıyafet giyilmelidir. Hidrojen peroksit’in depolanmasında saf alüminyum (min. % 99,5), paslanmaz çelik (304/316 L), tantalum, zirkonyum, cam uygun olan malzemelerdir. Depolanmasında polietilen ve PVC malzemeler kullanılması sadece max.% 60’lık (ağırlıkça) çözeltileri için geçerlidir.

 

Myform whatsapp icon