background

İzo Propil Alkol

İzo Propil Alkol

İzopropil alkol (sistematik adı propan-2-ol; sık olarak izopropanol yada  2-propanol olarak isimlendirilir), keskin  bir kokuya sahip renksiz, yanıcı bir kimyasal bileşiktir. Kimyasal formülü  CH3CHOHCH3 şeklinde gösterilir.

Bir hidroksil grubuna bağlı  izopropil grubu olarak, alkol karbon atomunun diğer iki karbon atomuna bağlandığı en temel sekonder alkol çeşididir.

Ayrıca 1-propanol ve etil metil eterin yapısal bir izomeridir.

Çok çeşitli endüstriyel ve ev kimyasallarının üretiminde  kullanılır ve antiseptikler, dezenfektanlar ve deterjanlar gibi kimyasallarda sık kullanılan bir komponenttir.

1990 yılında  Amerika’da  45.000 ton izopropil alkol, genellikle kaplamalar ve endüstriyel prosesler  için solventolarak kullanıldı. O yıllarda 5400 metrik ton ev kimyasalı ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılmıştır.

İzopropil alkol, düşük toksisitesi nedeniyle en çok  farmasötik uygulamalar için kullanımı oldukça ünlüdür. Bazı izopropil alkol, kimyasal bir ara madde olarak kullanılır. İzopropil alkol bazı kimyasal proseslerle asetona dönüştürülebilir, fakat  kümen işlemi daha önemlidir. Benzin de katkı maddesi olarak da kullanılır.

İzopropil alkol, "gaz kurutucu" olarak yakıt katkı maddelerinin önemli bir komponentidir.

Önemli miktarlarda kullanıldığında , benzinden ayrıldığı ve besleme hatlarında düşük sıcaklıklarda donabileceği için su yakıt depolarında bir sorun teşkil eder. Alkol suyu benzinden temizleyemez, fakat alkol benzindeki suyu çözer. Çözünür hale geldiğinde su, artık besleme hatlarında birikmediği ve donmadığı için , yakıtın kendisi ile tüketildiği için çözünmeyen su ile aynı riski taşımamaktadır.

İzopropil alkol sıklıkla aerosol kutularında ön cam veya kapı kilidi buz çözücü olarak satılmaktadır. İzopropil alkol, hidrolik fren sistemlerinden fren hidroliği izlerini gidermek için de kullanılır, böylece fren hidroliği fren balatalarını kirletmez ve zayıf frenlemeye sebep olmaz. İzopropil alkol ve su karışımları da ev yapımı ön cam yıkama sıvısında sık  olarak kullanılmaktadır.

 

CAS numarası

67-63-0

EINECS numarası

200-661-7

Moleküler formülü

C3H8O

Moleküler ağırlığı

60.1 g/mol

Parlama noktası

12 0C

Erime noktası

-89 .5 0C

Kaynama noktası

82.4 0C

Yoğunluk

0.786 g/cm3

Çözünüm

Su-Eter

Koku

Alkol benzeri

Asitlik değeri

% 0.0009

 

 

 

 

 

 

 

 

Standart Ürün Spesifikasyonu

Saflık

% 99.80 min.

Su

% 0.05 max.

Sp-Gr ( 20 0C - 20 0C )

0.785 – 0.787 g/ml

Asitlik

10 ppm max.

KMnO4

30 min.

Renk

5 APHA max.

 
 

 

 

Myform whatsapp icon