background

Potasyum Permanganat

Potasyum Permanganat

KMnO4

Tanımı

: Mor-bronz renkli kristaller.

Ambalaj birimi

: 50 kg’lık kutu.

CAS No

: 7722-64-7

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: min. % 99,3

Sülfat

: max. % 0,05

Klorür

: max. % 0,01

Suda çözünmeyen

: max. % 0,2

Çözünürlük: Sudaki çözünürlüğü 6,38 gr/ 100 ml’dir (20˚C). Normal kullanım ve depolama şartlarında stabildir.

Depolama: Potasyum permanganat, elleri veya giysileri lekelediğinden dikkatli kullanılmalıdır. Hidroklorik asitten ve gliserinden uzak tutulmalıdır. Serin, kuru ve iyi havalandırılmış alanlarda depolanmalıdır. Koruyucu eldiven ve gözlükle kullanılmalıdır. Koroziftir.  Solunduğunda veya yutulduğunda zararlıdır.

Uygulamalar:

Denim sektöründe: Denim yıkama esnasında indigonun bozunmasını sağlamak amacıyla güçlü oksidatif maddeler kullanılır. Rengin açılması amacıyla sodyum hipoklorit, rengin tamamen beyazlaması amacı ile potasyum permanganat kullanılır. Potasyum permanganat indigoyu tümüyle naftalin türevlerine indirgeyerek o bölgedeki rengin kaybolmasını sağlar.

Arıtma sektöründe: Potasyum permanganat, su şartladırmasında dezenfekte amacıyla kullanılır. Arıtma tesisinin en üst bölümünde organik öncülerin okside edilerek ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca koku, tat, renk ve alglerin kontrol edilmesi gereken noktalarda kimyasal oksidant olarak kullanılmaktadır. Ayrıca demir ve manganın uzaklaştırılmasında önemli rol oynar.

Dezenfektan olarak: Deride dezenfektan ve temizleyici olarak kullanım alanı bulur. Egzemanın tedavisinde ve açık yaraların kurutulmasında kullanılır. Kristalleri suda çözülür, suyla seyreltilerek solüsyon hazırlanır ve tedavide bu solüsyon kullanılır.

Myform whatsapp icon